Џепино (Франгово)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°08′42″N 20°37′24″E / 41.14500° СГШ; 20.62333° ИГД / 41.14500; 20.62333Координати: 41°08′42″N 20°37′24″E / 41.14500° СГШ; 20.62333° ИГД / 41.14500; 20.62333
Основни податоци
Место Франгово
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Џепиноархеолошко наоѓалиште во струшкото село Франгово. Претставува населба и некропола од римско време.

Во средишниот дел на селото, пронајдено при изградбата на станбени објекти и на новата џамија биле откриени стари темели. Во близината на џамијата, на простор од 100 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Во селото бил најден надгробен споменик со старогрчки натпис од црвеникав мермер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 400. ISBN 9989-649-28-6.