Св. Димитрија (Безово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Димитрија
археолошко наоѓалиште
Св. Димитрија is located in Македонија
Св. Димитрија
Местоположба на Св. Димитрија во Македонија
Местоположба 41°19′45″N 20°36′6″E / 41.32917° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.32917; 20.60167Координати: 41°19′45″N 20°36′6″E / 41.32917° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.32917; 20.60167
Основни податоци
Место Безово
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Св. Димитријаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Безово. Претставува сакрална градба од доцноантичко време. Се вели дека селската црква била изградена врз темелите од постара соборна црква. На местото се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.