Црква (Долно Татеши)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°15′30″N 20°41′21″E / 41.25833° СГШ; 20.68917° ИГД / 41.25833; 20.68917Координати: 41°15′30″N 20°41′21″E / 41.25833° СГШ; 20.68917° ИГД / 41.25833; 20.68917
Основни податоци
Место Долно Татеши
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Долно Татеши. Претставува црква од среден век. Се наоѓа на околу 1 км југоисточно од селото. На местото се забележуваат остатоци од објект со насоченост исток-запад, обраснат со многу грмушки и дрвја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.