Добра Слива (’Ржаново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добра Слива is located in Македонија
Добра Слива
Местоположба на Добра Слива во Македонија
Местоположба 41°22′23″N 20°39′56″E / 41.37306° СГШ; 20.66556° ИГД / 41.37306; 20.66556Координати: 41°22′23″N 20°39′56″E / 41.37306° СГШ; 20.66556° ИГД / 41.37306; 20.66556
Основни податоци
Место ’Ржаново (Струшко)
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Добра Сливаархеолошко наоѓалиште во струшкото село ’Ржаново. Претставува средновековна населба.

На околу 2 км источно од селото, според кажувањето на Јонче Ивановски, биле откопани цевки од водовод.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 399, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069