Герамидница (Корошишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герамидница
археолошко наоѓалиште
Герамидница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Герамидница
Герамидница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° СГШ; 20.74833° ИГД / 41.24917; 20.74833Координати: 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° СГШ; 20.74833° ИГД / 41.24917; 20.74833
Основни податоци
Име Герамидница
Место Корошишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Герамидница е археолошки локалитет во близина на струшкото село Корошишта. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на граничниот предел кон селото Џепин, западно од џамијата во Џепин. На простор од околу 100 x 50 м се пронајдени фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.