Градиште (Лабуништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°16′6″N 20°35′45″E / 41.26833° N; 20.59583° E / 41.26833; 20.59583Координати: 41°16′6″N 20°35′45″E / 41.26833° N; 20.59583° E / 41.26833; 20.59583
Основни податоци
Место Лабуништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување


Период среден век
Портал „Археологија“

Градиште или Калеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Лабуништа. Претставува утврдување од средниот век. Се наоѓа на околу 3 км северно од селото, на левата страна од патот Струга-Дебар, на висок рид со зарамнето плато, каде се забележани грамади од кршен камен. Бедемот не е зачуван.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.