Чука (Нерези)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 41°20′22″N 20°36′11″E / 41.33944° СГШ; 20.60306° ИГД / 41.33944; 20.60306Координати: 41°20′22″N 20°36′11″E / 41.33944° СГШ; 20.60306° ИГД / 41.33944; 20.60306
Основни податоци
Место Нерези
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Чукаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Нерези. Претставува црква и некропола од доцниот среден век. Сместен е западно од училиштето, на доста висок рид, кој доминира над околниот простор и има стрмни страни што се спуштаат кон селото. На највисокиот дел се наоѓаат темели од стара црква посветена на Света Петка. Западно од црквата се забележани камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.