Сред Село (Подгорци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сред Село is located in Македонија
Сред Село
Местоположба на Сред Село во Македонија
Местоположба 41°15′31″N 20°35′55″E / 41.25861° СГШ; 20.59861° ИГД / 41.25861; 20.59861Координати: 41°15′31″N 20°35′55″E / 41.25861° СГШ; 20.59861° ИГД / 41.25861; 20.59861
Основни податоци
Место Подгорци
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште кај струшкото село Подгорци. Претставува некропола од доцноантичко време.

Во селото, при изградбата на станбените објекти во 1947/48 г. биле откриени гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Црква — средновековна црква и некропола

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 397. ISBN 9989-649-28-6.