На Црков (Присовјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
На Црков is located in Македонија
На Црков
Местоположба на На Црков во Македонија
Местоположба 41°19′50″N 20°41′3″E / 41.33056° СГШ; 20.68417° ИГД / 41.33056; 20.68417Координати: 41°19′50″N 20°41′3″E / 41.33056° СГШ; 20.68417° ИГД / 41.33056; 20.68417
Основни податоци
Место Присовјани
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

На Црковархеолошко наоѓалиште во струшкото село Присовјани. Наоѓалиштето претставува доцно средновековна некропола. На околу јужно од училиштето, од десната страна на патот за селото Мислодежда се гледаат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 397, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069