Св. Мартиниј (Ташмаруништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Главје is located in Македонија
Главје
Местоположба на Главје во Македонија
Местоположба 41°16′18″N 20°38′22″E / 41.27167° СГШ; 20.63944° ИГД / 41.27167; 20.63944Координати: 41°16′18″N 20°38′22″E / 41.27167° СГШ; 20.63944° ИГД / 41.27167; 20.63944
Основни податоци
Место Ташмаруништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Главјесакрален објект од доцноантичкото време во атарот на селото Ташмаруништа, Македонија. Според податоците добиени од Б. Тодоровски, на околу 2 километри од селото, во насока на селото Добовјани, при изградбата на малата црквичка биле откриени темели и мозаичен под од постара градба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 398. ISBN 9989-649-28-6.