Аниште (Добовјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аниште
археолошко наоѓалиште
Аниште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Аниште
Аниште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′1″N 20°39′36″E / 41.25028° СГШ; 20.66000° ИГД / 41.25028; 20.66000Координати: 41°15′1″N 20°39′36″E / 41.25028° СГШ; 20.66000° ИГД / 41.25028; 20.66000
Основни податоци
Име Аниште
Место Добовјани
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Аниште е археолошки локалитет во струшкото село Добовјани. Локалитетот претставува црква од старохристијанско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.