Ливатче (Враништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ливатче is located in Македонија
Ливатче
Местоположба на Ливатче во Македонија
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Место Враништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
бронзено време
Портал „Археологија“

Ливатчеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Враништа. Претставува населба од неолитско и бронзено време. Се наоѓа на околу 500 м југоисточно од селото, на рамниште што се наоѓа повисоко од старото корито на реката Црн Дрим. На просторот со површина од 60 × 30 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и кремени орудија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.