Долна Црква (Мислодежда)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°18′0″N 20°41′35″E / 41.30000° СГШ; 20.69306° ИГД / 41.30000; 20.69306Координати: 41°18′0″N 20°41′35″E / 41.30000° СГШ; 20.69306° ИГД / 41.30000; 20.69306
Основни податоци
Место Мислодежда
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Долна Цркваархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Мислодежда. Претставува некропола од доцниот среден век. Се наоѓа на околу 2-3 км северозападно од селото, каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции. Според топонимот, би требало да се очекуваат и остатоци од сакрален објект, што засега не е пронајдено.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.