Во Дворот на Фејзо Кемо (Делогожди)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Во Дворот на Фејзо Кемо
археолошко наоѓалиште
Во Дворот на Фејзо Кемо is located in Македонија
Во Дворот на Фејзо Кемо
Местоположба на Во Дворот на Фејзо Кемо во Македонија
Местоположба 41°15′26″N 20°43′18″E / 41.25722° СГШ; 20.72167° ИГД / 41.25722; 20.72167Координати: 41°15′26″N 20°43′18″E / 41.25722° СГШ; 20.72167° ИГД / 41.25722; 20.72167
Основни податоци
Место Делогожди
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (патишта).svg пат


Период римско време
Портал „Археологија“

Во Дворот на Фејзо Кемоархеолошко наоѓалиште во струшкото село Делогожди. Претставува пат од римско време.

При изградбата на станбената куќа, жителот Фејзо Кемо открил калдрма од стар пат.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 391. ISBN 9989-649-28-6.