Св. Недела (Мали Влај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Недела
археолошко наоѓалиште
Св. Недела is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Недела
Св. Недела
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°7′9″N 20°36′56″E / 41.11917° СГШ; 20.61556° ИГД / 41.11917; 20.61556Координати: 41°7′9″N 20°36′56″E / 41.11917° СГШ; 20.61556° ИГД / 41.11917; 20.61556
Основни податоци
Име Св. Недела
Место Мали Влај
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Недела е археолошки локалитет во близина на струшкото село Мали Влај. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа во близина на локалитетот Св. Илија и на репетиторот Мали Влај, каде според кажувањето на мештаните, биле откриени темели од црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.