Св. Климент (Мислешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Климент
археолошко наоѓалиште
Св. Климент is located in Македонија
Св. Климент
Местоположба на Св. Климент во Македонија
Местоположба 41°11′6″N 20°42′31″E / 41.18500° СГШ; 20.70861° ИГД / 41.18500; 20.70861Координати: 41°11′6″N 20°42′31″E / 41.18500° СГШ; 20.70861° ИГД / 41.18500; 20.70861
Основни податоци
Место Мислешево
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Климентархеолошко наоѓалиште во струшкото село Мислешево. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 1 км североисточно од селското училиште и во непосредна близина на наоѓалиштето Пречиста. На местото е откриена средновековна црква со димензии 10 × 4,5 м, која е делумно зачувана во темелите, додека апсидалниот дел е зачуван во висина од 1,5 м. Околу црквата се среќаваат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.