Машра (Франгово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Машра
археолошко наоѓалиште
Машра is located in Македонија
Машра
Местоположба на Машра во Македонија
Местоположба 41°8′43″N 20°37′23″E / 41.14528° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.14528; 20.62306Координати: 41°8′43″N 20°37′23″E / 41.14528° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.14528; 20.62306
Основни податоци
Место Франгово
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Машраархеолошко наоѓалиште во струшкото село Франгово. Наоѓалиштето претставува некропола од доцниот среден век. Во нивата на еден жител, со орањето биле откриени гробови со конструкција од камени плочи, со насоченост запад-исток.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 400, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069