Прејди на содржината

Градиште (Модрич)

Координати: 41°22′0″N 20°34′19″E / 41.36667° СГШ; 20.57194° ИГД / 41.36667; 20.57194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°22′0″N 20°34′19″E / 41.36667° СГШ; 20.57194° ИГД / 41.36667; 20.57194
Основни податоци
Место Модрич
Општина Струга
Тип

 населба  утврдување  некропола

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Модрич. Претставува утврдена населба со предградие од доцноантичко време и средновековна населба со некропола. Се наоѓа на околу 2 км североисточно од селото, од левата страна на патот Струга-Дебар, на голем простор кој зафаќа површина од 800-1000 м2 во правецот исток-запад и околу 2 км во правецот север-југ. На северната страна се наоѓа месноста Долни Калец, каде што се пронајдени грамади од кршен камен, а на една мала височинка се забележани остатоци од урнатини на објект – кула. На северозападниот дел од наоѓалиштето лежи месноста Горни Калец, каде е забележана речиси идентична ситуација како и кај Долни Калец. Градиштето е сместено на висок рид со доминантна местоположба и има зарамнето плато со димензии од 15 × 15 м. И овде по површината се забележителни грамади од кршен камен и една просторија ѕидана од кршен камен и варов малтер, а се среќаваат и фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друго. Во непосредна близина на градиштето се наоѓаат месноста Св. Архангели и пештерата Светени. Во селската црква се чуваат повеќе гробни прилози, откриени во гробови кои се наоѓале во склопот на споменатите наоѓалишта. Гробните прилози се стари од XII век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.