Градиште (Модрич)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′0″N 20°34′19″E / 41.36667° СГШ; 20.57194° ИГД / 41.36667; 20.57194Координати: 41°22′0″N 20°34′19″E / 41.36667° СГШ; 20.57194° ИГД / 41.36667; 20.57194
Основни податоци
Име Градиште
Место Модрич
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Legenda grodzisko.svg утврдување

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште е археолошки локалитет во близина на струшкото село Модрич. Локалитетот претставува утврдена населба со предградие од доцноантичко време и средновековна населба со некропола. Се наоѓа на околу 2 км североисточно од селото, од левата страна на патот Струга-Дебар, на голем простор кој зафаќа површина од 800-1000 м2 во правецот исток-запад и околу 2 км во правецот север-југ. На северната страна се наоѓа месноста Долни Калец, каде што се пронајдени грамади од кршен камен, а на една мала височинка се забележани остатоци од урнатини на објект – кула. На северозападниот дел од локалитетот се наоѓа месноста Горни Калец, каде е забележана речиси идентична ситуација како и кај Долни Калец. Градиштето е лоцирано на висок рид со доминантна местоположба и има зарамнето плато со димензии од 15 х 15 м. И овде по површината се забележителни грамади од кршен камен и една просторија ѕидана од кршен камен и варов малтер, а се среќаваат и фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друго. Во непосредна близина на градиштето се наоѓаат месноста Св. Архангели и пештерата Светени. Во селската црква се чуваат повеќе гробни прилози, откриени во гробови кои се наоѓале во склопот на споменатите локалитети. Гробните прилози се стари од XII век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.