Св. Илија (Делогожди)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Илија
археолошко наоѓалиште
Св. Илија is located in Македонија
Св. Илија
Местоположба на Св. Илија во Македонија
Местоположба 41°15′26″N 20°43′25″E / 41.25722° СГШ; 20.72361° ИГД / 41.25722; 20.72361Координати: 41°15′26″N 20°43′25″E / 41.25722° СГШ; 20.72361° ИГД / 41.25722; 20.72361
Основни податоци
Место Делогожди
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период архајско време
хеленистичко време
римско време
среден век
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Делогожди. Претставува населба од архајско, хеленистичко, римско време и среден век[1]. Се наоѓа на околу 1 км од центарот на селото, на патот Делогожди-Џепин. На падините под делогожданското градиште е откриена некропола во 1930-тите, кога биле извршени нестручни ископувања. Систематски ископувања со прекин се водат од 1979 до 1990 година од страна на Народниот музеј во Струга, под раководство на В. Битракова Грозданова. Откриени се 102 гроба, од кои најстарите биле поставени под тумул, а подоцнежните во него или околу него. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Струга.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.
  2. Bitrakova - Grozdanova, 1986 = Sur un thème se trouvant dans les моsaiques paléochrétiennes de la Republique Socialiste de Macédonie, XXXIII CCSRB, Ravenna 1986

Галерија[уреди | уреди извор]