Црква „Св. Богородица“ - Калишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Kalishta Rock Church Fresco 4.JPG

Дел од внатрешноста

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба
Координати 41°08′41.3″N 20°39′01.4″E / 41.144806° СГШ; 20.650389° ИГД / 41.144806; 20.650389Координати: 41°08′41.3″N 20°39′01.4″E / 41.144806° СГШ; 20.650389° ИГД / 41.144806; 20.650389
Населено место Калишта
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба XIV век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Рождество на Пресвета Богородицапештерна црква која се наоѓа во Калишкиот манастир во струшкото село Калишта. Потекнува од XIV век. Оваа црква е основата на самиот манастирски комплекс. Црквата се наоѓа во карпа и во неа се наоѓаат три монашки ќелии - две на првиот кат и една на вториот кат. Во близина на црквата има две исцелителни води посветени на Свети Петар и на Свети Ананија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Празник на иконата на Пресвета Богородица во Калишта“. Премин. Посетено на 2010-10-17.

Галерија[уреди | уреди извор]