Св. Никола (Октиси)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ranohristijanska bazilika -- Struga 9.JPG

Изложени мозаици на базиликата во Народниот музеј во Струга.

Карта

Местоположба 41°14′08″N 20°36′03″E / 41.23556° СГШ; 20.60083° ИГД / 41.23556; 20.60083Координати: 41°14′08″N 20°36′03″E / 41.23556° СГШ; 20.60083° ИГД / 41.23556; 20.60083
Основни податоци
Место Октиси
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Октиси. Претставува старохристијанска базилика од почетокот на V век.

Врз темелите на оваа старохристијанска базилика денес стои главната селска црква „Св. Никола“, која се наоѓа на северната страна од селото, изградена во 1925/27 година.[1]

Заштитни, а потоа и систематски археолошки ископувања се вршени од 1954 година од страна на Археолошкиот музеј на Македонија, под раководство на Димче Коцо и други истражувачи, сè до 1994 година. Базиликата има трикорабен наос со димензии од 27,2 × 24,1 м, нартекс, егзонартекс, бочни анекси и крстилница. Изградена е во една фаза, а подовите во централниот кораб, нартексот, крстилницата и северниот анекс се покриени со разнобојни мозаици, украсени со геометриски и цветни елементи и слабо зачувани животински претстави.[1]

Наодите се чуваат во Народниот музеј во Струга.

Во 2013 г. е решено да се обноват разните мозаици на базиликата, со можност и да се изложат во наменски објект до црквата.[2]

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 397. ISBN 9989-649-28-6.
  2. „Ќе се обновуваат мозаиците во црквата во Октиси“. Република. 21 март 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]