Кортиниче (Враништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кортиниче is located in Македонија
Кортиниче
Местоположба на Кортиниче во Македонија
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Место Враништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Кортиничеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Враништа. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 1 км западно од селото, на површина на којашто денес се наоѓаат ниви. По површината има фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.