Прејди на содржината

Металица (Присовјани)

Координати: 41°19′50″N 20°41′3″E / 41.33056° СГШ; 20.68417° ИГД / 41.33056; 20.68417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Металица


Местоположба 41°19′50″N 20°41′3″E / 41.33056° СГШ; 20.68417° ИГД / 41.33056; 20.68417
Основни податоци
Место Присовјани
Општина Струга
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Металицасредновековна населба во атарот на селото Присовјани, Македонија. На околу 3 километри североисточно од селото, на голем простор што зафаќа околу 10 хектара се забележуваат грамади од кршен камен. Според кажувањето на мештаните, во непосредната близина на наоѓалиштето постоел рудник.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 396. ISBN 9989-649-28-6.