На Гробишта (Мороишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
На Гробишта is located in Македонија
На Гробишта
Местоположба на На Гробишта во Македонија
Местоположба 41°12′10″N 20°42′59″E / 41.20278° СГШ; 20.71639° ИГД / 41.20278; 20.71639Координати: 41°12′10″N 20°42′59″E / 41.20278° СГШ; 20.71639° ИГД / 41.20278; 20.71639
Основни податоци
Место Мороишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

На Гробиштаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Мороишта. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредна близина на селското училиште, каде што се откриени гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.