Црква (Ново Село, Струшко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°14′17″N 20°41′49″E / 41.23806° СГШ; 20.69694° ИГД / 41.23806; 20.69694Координати: 41°14′17″N 20°41′49″E / 41.23806° СГШ; 20.69694° ИГД / 41.23806; 20.69694
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црква или Гробиштаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Ново Село. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 1-2 км северно од селото, од десната страна на патот што води за селото Мислодежда. На местото се забележуваат гробни конструкции градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.