Гробишта (Биџево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта is located in Македонија
Гробишта
Местоположба на Гробишта во Македонија
Местоположба 41°13′48″N 20°41′53″E / 41.23000° СГШ; 20.69806° ИГД / 41.23000; 20.69806Координати: 41°13′48″N 20°41′53″E / 41.23000° СГШ; 20.69806° ИГД / 41.23000; 20.69806
Основни податоци
Место Биџево
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Биџево. Претставува средновековна некропола со димензии од околу 100 × 50 м и се простира во рамничарки предел, на оддалеченост од 3 км од селото. На местото се пронајдени повеќе гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.