Св. Атанасија (Октиси)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За современата црква, видете Црква „Св. Атанасиј“

Св. Атанасија
археолошко наоѓалиште
Св. Атанасија is located in Македонија
Св. Атанасија
Местоположба на Св. Атанасија во Македонија
Местоположба 41°13′57″N 20°36′25″E / 41.23250° СГШ; 20.60694° ИГД / 41.23250; 20.60694Координати: 41°13′57″N 20°36′25″E / 41.23250° СГШ; 20.60694° ИГД / 41.23250; 20.60694
Основни податоци
Место Октиси
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Атанасијаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Октиси. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На западната страна од селото, во дворот на црквата Св. Атанасија има видливи темели ѕидани од кршен камен и варов малтер, а околу него гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 397, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069