Св. Спас (Дренок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Спас is located in Македонија
Св. Спас
Местоположба на Св. Спас во Македонија
Местоположба 41°23′29″N 20°33′38″E / 41.39139° СГШ; 20.56056° ИГД / 41.39139; 20.56056Координати: 41°23′29″N 20°33′38″E / 41.39139° СГШ; 20.56056° ИГД / 41.39139; 20.56056
Основни податоци
Место Дренок
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Спасархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Дренок. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на десната страна од патот Дебар-Струга, на рид со стрмни страни, на кој се забележливи остатоци од мала црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.