Калишта (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калишта is located in Македонија
Калишта
Местоположба на Калишта во Македонија
Местоположба 41°9′12″N 20°38′57″E / 41.15333° СГШ; 20.64917° ИГД / 41.15333; 20.64917Координати: 41°9′12″N 20°38′57″E / 41.15333° СГШ; 20.64917° ИГД / 41.15333; 20.64917
Основни податоци
Место Калишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бакарно време
Портал „Археологија“

Калиштаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Калишта. Претставува населба од бакарно време. Според кажувањата на мештаните, на просторот меѓу Струга и Калишта, во Охридското Езеро, на длабочина од 3-4 м, рибарите наидувале на колци од наколни живеалишта, а биле пронајдени и харпуни од коска и камени орудија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.