Пречиста (Мислешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пречиста
археолошко наоѓалиште
Пречиста is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пречиста
Пречиста
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°11′6″N 20°42′31″E / 41.18500° СГШ; 20.70861° ИГД / 41.18500; 20.70861Координати: 41°11′6″N 20°42′31″E / 41.18500° СГШ; 20.70861° ИГД / 41.18500; 20.70861
Основни податоци
Име Пречиста
Место Мислешево
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пречиста е археолошки локалитет во струшкото село Мислешево. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа североисточно од селското училиште и во непосредна близина на локалитетот Св. Климент. На просторот се зачувани темели од еднокорабна црква, а околу неа се гледаат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.