Калдрма (Радожда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калдрма is located in Македонија
Калдрма
Местоположба на Калдрма во Македонија
Местоположба 41°6′14″N 20°37′59″E / 41.10389° СГШ; 20.63306° ИГД / 41.10389; 20.63306Координати: 41°6′14″N 20°37′59″E / 41.10389° СГШ; 20.63306° ИГД / 41.10389; 20.63306
Основни податоци
Место Радожда
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (патишта).svg пат


Период римско време
Портал „Археологија“

Калдрмапат од римското време во атарот на селото Радожда, Македонија. Се наоѓа на 300 метри западно од селото, на падините на Јабланица и води кон преминот Ќафасан. Трасата е поплочена со камени блокови и грижливо изведени рабови, а ширината изнесува 2,5-3 метри. Патот е сочуван и видлив во должина од 100 метри со прекини (31; 4; 19; 19; 21 метар), а потоа се губи во густото зеленило на планината.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 397. ISBN 9989-649-28-6.