Красје (Локов)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Красје
археолошко наоѓалиште
Красје is located in Археолошки локалитет во Македонија
Красје
Красје
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°21′57″N 20°38′53″E / 41.36583° СГШ; 20.64806° ИГД / 41.36583; 20.64806Координати: 41°21′57″N 20°38′53″E / 41.36583° СГШ; 20.64806° ИГД / 41.36583; 20.64806
Основни податоци
Име Красје
Место Локов
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Красје е археолошки локалитет во близина на струшкото село Локов. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на околу 1,5-2 км северозападно од селото. На местото денес се простираат ниви, на чиишто површини се пронајдени грамади од камења и покривни ќерамиди, а се забележани и темели од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.