Црквиште (Бороец)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°17′16″N 20°40′12″E / 41.28778° СГШ; 20.67000° ИГД / 41.28778; 20.67000Координати: 41°17′16″N 20°40′12″E / 41.28778° СГШ; 20.67000° ИГД / 41.28778; 20.67000
Основни податоци
Место Бороец
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Бороец. Претставува сакрален објект од доцниот среден век. Се наоѓа на околу 2 км северозападно од селото, каде што има зачувани темели на црква со насоченост исток-запад и димензии од 6 × 3 м. Во непосредна близина се наоѓа денешната мала капела, која е подигната врз темелите од постара градба. Наоѓалиштето е обраснато со дабова шума.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.