Во селото (Заграчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Во селото
археолошко наоѓалиште
Во селото is located in Македонија
Во селото
Местоположба на Во селото во Македонија
Местоположба 41°11′29″N 20°37′42″E / 41.19139° СГШ; 20.62833° ИГД / 41.19139; 20.62833Координати: 41°11′29″N 20°37′42″E / 41.19139° СГШ; 20.62833° ИГД / 41.19139; 20.62833
Основни податоци
Место Заграчани
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Во селотоархеолошко наоѓалиште во струшкото село Заграчани. Претставува населба од доцноантичко време. Сместен е на источниот крај од селото, на мала височинка која зафаќа површина со димензии 80 × 40 м. По површината се пронајдени фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал. Наодите се чуваат во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.