Горна Црква (Враништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Црква is located in Македонија
Горна Црква
Местоположба на Горна Црква во Македонија
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Место Враништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Горна Цркваархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Враништа. Претставува некропола од римско време. Се наоѓа на 1 км северозападно од селото, на простор со димензии 50 × 50 м обраснат со грмушки. На местото биле откриени неколку гробови градени од тегули, „на две води“, а имало и гробови ѕидани од камен. Во гробовите биле пронајдени керамички садови и лакримариуми.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.