Мартини Села (Бороец)

Координати: 41°17′16″N 20°40′12″E / 41.28778° СГШ; 20.67000° ИГД / 41.28778; 20.67000
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мартини Села)
Мартини Села

Карта

Местоположба 41°17′16″N 20°40′12″E / 41.28778° СГШ; 20.67000° ИГД / 41.28778; 20.67000
Основни податоци
Место Бороец
Општина Струга
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Мартини Селаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Бороец. Претставува средновековна населба, сместена во непосредна близина на селото, на чиешто место се претпоставува дека се наоѓало старото село.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.