Голем Кутел (’Ржаново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голем Кутел is located in Македонија
Голем Кутел
Местоположба на Голем Кутел во Македонија
Местоположба 41°22′23″N 20°39′56″E / 41.37306° СГШ; 20.66556° ИГД / 41.37306; 20.66556Координати: 41°22′23″N 20°39′56″E / 41.37306° СГШ; 20.66556° ИГД / 41.37306; 20.66556
Основни податоци
Место ’Ржаново (Струшко)
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Голем Кутелархеолошко наоѓалиште во струшкото село ’Ржаново. Претставува средновековна населба.

На околу 2 км источно од црквата Св. Недела, на блага падина што се спушта кон северозапад, на површина од 1-1,5 хектар се забележуваат грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 398, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069