Прејди на содржината

Црквени Ливади (Враништа)

Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквени Ливади

Карта

Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Место Враништа
Општина Струга
Тип

 населба


Период неолитско време
бакарно време
Портал „Археологија“

Црквени Ливади — наколна населба од бакарното време, сместена на утоката на реката Шум во Црн Дрим во струшкото село Враништа.[1] Од материјалната култура се откриени колци од платформите на кои се наоѓале куќите, груба сива керамика (тави за риба, долги кремени ножеви и стрелки, харпуни, шила и игли од рог на елен) карактеристична за рибарските населби.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Р. Пашиќ: „Неолитски наоѓалишта во Охридско“, „Лихнид“, I, Охрид, 1957.
  2. Еад., Заштитно ископавање на неолитском локалитету „Црквени ливади“ у Враништу код Охрида, „Старинар“, VII–VIII, Београд, 1958, 233–234.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]