Краста (Калишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Краста
археолошко наоѓалиште
Краста is located in Археолошки локалитет во Македонија
Краста
Краста
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′12″N 20°38′57″E / 41.15333° СГШ; 20.64917° ИГД / 41.15333; 20.64917Координати: 41°9′12″N 20°38′57″E / 41.15333° СГШ; 20.64917° ИГД / 41.15333; 20.64917
Основни податоци
Име Краста
Место Калишта
Општина Струга
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Краста е археолошки локалитет во близина на струшкото село Калишта. Локалитетот претставува утврдување од римско време. Според кажувањата на мештаните, јужно од селото, на висок рид без вегетација имало остатоци од ѕидови, грамади од кршен камен и фрагменти од керамички садови и питоси. Од овој локалитет потекнува и торзо на статуа на Артемида, која сега се чува во селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.