Падарница (Делогожди)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Падарница
археолошко наоѓалиште
Падарница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Падарница
Падарница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′26″N 20°43′25″E / 41.25722° СГШ; 20.72361° ИГД / 41.25722; 20.72361Координати: 41°15′26″N 20°43′25″E / 41.25722° СГШ; 20.72361° ИГД / 41.25722; 20.72361
Основни податоци
Име Падарница
Место Делогожди
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Падарница е археолошки локалитет во близина на струшкото село Делогожди. Локалитетот претставува населба од хеленистичко и римско време. Се наѓа во нивите кои се во непосредна близина на локалитетот Св. Илија. Од неговата северозападна страна, се среќаваат фрагменти од керамички садови, а според наводите на В. Лахтов од рекогносцирањата извршени во 1956 година, биле видливи темели од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.