Гробишта (Богојци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта

Карта

Местоположба 41°17′16″N 20°40′12″E / 41.28778° СГШ; 20.67000° ИГД / 41.28778; 20.67000Координати: 41°17′16″N 20°40′12″E / 41.28778° СГШ; 20.67000° ИГД / 41.28778; 20.67000
Основни податоци
Место Богојци
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Богојци. Претставува некропола од доцниот среден век. Се наоѓа источно од селото, од десната страна на патот кон Брчевци, на простор од 40 × 40 м, каде што се забележливи камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.