Кале (Буринец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°23′32″N 20°37′58″E / 41.39222° СГШ; 20.63278° ИГД / 41.39222; 20.63278Координати: 41°23′32″N 20°37′58″E / 41.39222° СГШ; 20.63278° ИГД / 41.39222; 20.63278
Основни податоци
Место Буринец
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период железно време
среден век
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште кај струшкото село Буринец. Претставува утврдена населба од железното време и средниот век.

На околу 7 км северно од селото Локов и на околу 3 км југоисточно од селото Буринец, на левата страна од патот Буринец - Локов, на висок рид со доминантна местоположба се наоѓаат темели од тврдина градени од обработени камени блокови и варов малтер. Градиштето зафаќа простор од 200 × 80 м. На источниот дел од тврдината, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови од железното време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Бурлица — населба од доцниот среден век
  • Црквиште — сакрален објект од средниот век век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 399. ISBN 9989-649-28-6. Во изворот наоѓалиштето погрешно се води во с. Селци.