Св. Арангел (Радожда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Арангел
Пештерна Црква

археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°6′14″N 20°37′59″E / 41.10389° СГШ; 20.63306° ИГД / 41.10389; 20.63306Координати: 41°6′14″N 20°37′59″E / 41.10389° СГШ; 20.63306° ИГД / 41.10389; 20.63306
Основни податоци
Место Радожда
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Св. Арангел (позната и како Пештерна Црква) — пештерна црква од доцниот среден век во атарот на селото Радожда, Македонија. На околу 300 метри западно од селото, на тешко пристапен терен, во карпите има црква посветена на „Св. Арангел“, во која се зачувани два слоја на фрескоживопис од XVII-XVIII век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 397. ISBN 9989-649-28-6.