Закамен (Локов)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Закамен
археолошко наоѓалиште
Закамен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Закамен
Закамен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°21′57″N 20°38′53″E / 41.36583° СГШ; 20.64806° ИГД / 41.36583; 20.64806Координати: 41°21′57″N 20°38′53″E / 41.36583° СГШ; 20.64806° ИГД / 41.36583; 20.64806
Основни податоци
Име Закамен
Место Локов
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Закаменархеолошки локалитет во близина на струшкото село Локов. Претставува населба од средниот век. Се наоѓа на околу 7-8 км јужно од селото, на блага падина што се спушта кон Голема Река, од чија источна страна се наоѓаат месностите Црквиште и Јанко Ливада, а од западната ридиштата Круша и Лениште. Според кажувањето на мештаните, по површината имало грамади од кршен камен, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.