Чинар (Делогожди)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чинар - Џамија
археолошко наоѓалиште
Чинар - Џамија is located in Македонија
Чинар - Џамија
Местоположба на Чинар - Џамија во Македонија
Местоположба 41°15′26″N 20°43′25″E / 41.25722° СГШ; 20.72361° ИГД / 41.25722; 20.72361Координати: 41°15′26″N 20°43′25″E / 41.25722° СГШ; 20.72361° ИГД / 41.25722; 20.72361
Основни податоци
Место Делогожди
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Чинар - Џамијаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Делогожди. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 100 м северозападно од селското училиште, а во непосредна близина на џамијата. Според кажувањето на мештаните, биле откриени камени плочи од гробни конструкции. Исто така, и џамијата била изградена врз темели од постара црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.