Добра Вода (Збажди)

Координати: 41°21′0″N 20°40′22″E / 41.35000° СГШ; 20.67278° ИГД / 41.35000; 20.67278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Добра Вода

Карта

Местоположба 41°21′0″N 20°40′22″E / 41.35000° СГШ; 20.67278° ИГД / 41.35000; 20.67278
Основни податоци
Место Збажди
Општина Струга
Тип

 топилница


Период среден век
Портал „Археологија“

Добра Вода или Бела Водаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Збажди. Претставува топилница од средниот век. Се наоѓа северно од селото, на границата на атарот со селото 'Ржаново. По површината на нивите е пронајдена згура од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.