Горна Ливада (Горно Татеши)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горна Ливада
археолошко наоѓалиште
Горна Ливада is located in Македонија
Горна Ливада
Местоположба на Горна Ливада во Македонија
Местоположба 41°15′37″N 20°40′37″E / 41.26028° СГШ; 20.67694° ИГД / 41.26028; 20.67694Координати: 41°15′37″N 20°40′37″E / 41.26028° СГШ; 20.67694° ИГД / 41.26028; 20.67694
Основни податоци
Место Горно Татеши
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Горна Ливадаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Горно Татеши. Наоѓалиштето претставува некропола од доцниот среден век. Се наоѓа на 1 км североисточно од селото, на мало зарамнето плато на кое денес се простираат ниви. На местото се забележливи камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.