Селишта (Присовјани)

Координати: 41°19′50″N 20°41′3″E / 41.33056° СГШ; 20.68417° ИГД / 41.33056; 20.68417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селишта


Местоположба 41°19′50″N 20°41′3″E / 41.33056° СГШ; 20.68417° ИГД / 41.33056; 20.68417
Основни податоци
Место Присовјани
Општина Струга
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиштасредновековна црква во атарот на селото Присовјани, Македонија. На околу 2 километри североисточно од училиштето, кај месноста Лепеница има две мали цркви посветени на Свети Петар и Света Богородица. Според кажувањето на мештаните, биле изградени врз темелите од постари цркви.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 397. ISBN 9989-649-28-6.