Прејди на содржината

Устие на Дрим (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°10′26″N 20°40′43″E / 41.17389° СГШ; 20.67861° ИГД / 41.17389; 20.67861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Устие на Дрим

Карта

Местоположба 41°10′26″N 20°40′43″E / 41.17389° СГШ; 20.67861° ИГД / 41.17389; 20.67861
Основни податоци
Место Струга
Општина Струга
Тип

 населба


Период неолитско време
бакарно време
Портал „Археологија“

Устие на Дримархеолошко наоѓалиште во градот Струга. Претставува населба од неолитското и бакарното време.

При проширувањето на коритото на Црн Дрим во 1961 година, кај истекот на реката во Охридското Езеро е откриена населба со наколни живеалишта. Заедно со остатоците од столбовите–носачи на дрвената платформа е најден голем број археолошки предмети, и тоа фрагменти од керамички садови, секири од камен, ножеви и стрели од кремен, како и харпуни и шила од еленски рогови.[1]

Според типолошките одлики на наодите, особено на керамиката, се работи за остатоци од рибарска населба од крајот на доцниот неолит, во која се присутни влијанија од доцнобакарните култури од јужната зона на јадранскиот брег.

Наодите се чуваат во Народниот музеј во Струга, во Музејот во Охрид и во многу приватни збирки.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 399. ISBN 9989-649-28-6.