Гробишта (Корошишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробишта
археолошко наоѓалиште
Гробишта is located in Македонија
Гробишта
Местоположба на Гробишта во Македонија
Местоположба 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° N; 20.74833° E / 41.24917; 20.74833Координати: 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° N; 20.74833° E / 41.24917; 20.74833
Основни податоци
Име Гробишта
Место Корошишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гробишта или Чифликархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Корошишта. Претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 500-800 м од селото, под местото на коешто се наоѓал каменолом. На падина обрасната со густи грмушки биле откриени 4 засводени гробници, во кои имало керамички садови и друг археолошки материјал. Во околните ниви, при обработувањето на земјата мештаните наидувале на темели од објекти. На површината се пронајдени многубројни фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и градежен материјал. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.